24 września 2015

ZERMATT - MIASTECZKO W ŚRODKU ALP cz.1

Ostatni weekend w szwajcarskim Zermatt był jednym z najbardziej wyjątkowych doświadczeń podróżniczych w moim życiu. Miasteczko położone u stóp góry Matterhorn, w samym środku Alp, powala nie tylko widokami gór wokół, ale też tysiącami kwiatów, które zdobią prawie wszystkie okna i balkony domów i hoteli. Główna ulica jest bardzo wąska, otaczają ją hotele i ekskluzywne sklepy, a także sklepiki z pamiątkami. Na jej końcu znajduje się m.in. cmentarz, na którym znaleźć można nagrobki alpinistów, którzy zginęli podczas wpsinaczki na Matterhorn. Leży tam kilku Polaków, mnie udało się znaleźć jeden grób - 24-letniego turysty z Warszawy, który zginął w 1992 r.

Z ciekawostek - do Zermatt nie można dojechać samochodem. Ze względów ekonomicznych można poruszać się tu tylko pojazdami elektrycznymi, dlatego samochód trzeba zostawić w pobliskim Täsch i do miasta dojechać pociągiem. 

Do Zermatt przyjeżdżają turyści z całego świata przede wszystkim ze względu na wspaniałe szlaki górskie, z których roztaczają się powalające widoki na lodowce, na Matternhorn i oczywiście na ośnieżone szczyty Alp. Przez cały rok trwa tu też sezon narciarski. Ale kryje się tu jeszcze jedna atrakcja - stare miasto. 30 drewnianych budynków skonstruowanych między XVI - XVIII wiekiem w tradycyjnym stylu, na swego rodzaju "szczudłach" (zapobiegających wchodzeniu do środka myszy), są dumą miejscowych i unikalną atrakcją turystyczną.  

Poniżej zdjęcia Zermatt z różnych perspektyw - z okna hotelowego o poranku, z kolejki na Mały Matterhorn i Gonergrat oraz ze spaceru po centrum i po straym mieście. 
Wszelkie prawa zastrzeżone! Kopiowanie, powielanie i wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione.

7 komentarzy:

 1. Pelargonie, szczyty i mgły - cudowne połączenie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak właśnie! zachwycające! pozdrowienia Jo :)

   Usuń
 2. Ależ tam ładnie! Zachciało mi się gór! Auuuuu!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, jest pięknie :) polecam baardzo!!!

   Usuń
 3. cudowne miejsce i przpięknie je ujęłaś Madzia jak fajnie, że dbają o przyrodę ... przypuszczam, że podobnie szanują góry .. wspaniale

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak, góry mają wspaniale zagospodarowane, w ogóle tam wszystko jest tak, jak powinno być, nawet aż za bardzo ;)

   Usuń
  2. :^) .. chyba tak właśnie jest ...fajnie byłoby zobaczyć tą wioskę jakieś 100 lat temu

   Usuń